Kettészakadt az ország: sokfelé már kifehéredett a táj, Budapesten megdőlt a szélrekord
A hétvégétől visszatérnek az éjszakai mínuszok is.
A Fővárosi Törvényszék egy hónapra elrendelte a szerdai dunai hajóbaleset ügyében meggyanúsított hajóskapitány letartóztatását – tájékoztatta a Fővárosi Főügyészség szombaton az MTI-t.
A bíróság megállapította azt is, hogy a gyanúsított – a végzés véglegessé válását követően – 15 millió forint óvadék letétele esetén, Budapest területén bűnügyi felügyeletbe kerülhet, nyomkövető eszköz alkalmazása mellett. Az óvadék lehetőségének megállapítása ellen az ügyészség fellebbezést jelentett be – olvasható az ügyészségi közleményben.
Szerda este nem sokkal 9 óra után a Margit hídnál a Viking szállodahajóval ütközött a jóval kisebb, dél-koreai turistákat szállító Hableány turistahajó, amely másodpercek alatt elmerült. Hét embert a környező hajókon utazók mentettek ki, hét ember holttestét találták meg, mindannyian dél-koreai állampolgárok voltak. A hajóbalesetben 21 ember eltűnt. A tragikus balesetről megjelent újabb videót itt nézheti meg, a további fejleményeről készült korábbi hírösszefoglalónk itt olvasható.
Azonosították a hajóbaleset áldozatait
Szombaton azonosították a hajóbaleset áldozatait – mondta az M1-nek a hirado.hu beszámolója szerint Gál Kristóf, az Országos Rendőr-főkapitányság szóvivője.
„A mai napon sor került a balesetben elhunyt hét dél-koreai állampolgár azonosítására. Ezt egyrészt a tőlük, a holttestekről vett ujj-és tenyérnyomatok alapján a dél-koreai hatóságok közreműködésével tudtuk megtenni, illetve a hozzátartozóknak bemutatott fényképek alapján azonosították ők elhunyt hozzátartozóikat” – fogalmazott a szóvivő.
Öt perc alatt értek ki a hatóságok
Az esemény bejelentése után a hatóságok öt perc alatt értek ki a helyszínre – számolt be Virág Richárd törzsőrmester az M1-nek. Elmondta, a bejelentésben elhangzott, hogy a Margit hídnál embereket látnak a vízben. Amikor társával kiértek a helyszínre, a vízben egy férfi kiabált segítségért, akit sikerült idejében kimenteni. A törzsőrmester és társa még egy eszméletlen nőt is kihúzott a vízből, akinek azonnal megkezdték az újjáélesztését. Később mindkét személyt átadták a mentők részére.
Az eltűnt 19 koreai utast és a kétfős magyar személyzetet továbbra is keresik a Duna főváros alatti szakaszán. Az M1 szerint a Duna erős sodrása és a nulla látótávolság miatt szombaton nem merülnek le a szerdán elsüllyedt hajóhoz. Speciális technikai megoldásra van szükség ahhoz, hogy mielőbb lejussanak a hajóroncshoz. Ha ez nem sikerül, akkor meg kell várni az apadást.
Több sajtóorgánum is feltette a kérdést, hogy a rendőrség miért nem vetette be speciális helikoptereit, amelyek zord időjárási körülmények között is képesek repülni. Gál Kristóf közölte, van egy olyan időjárási minimum, ami alatt ezek a gépek nem szállhatnak fel. A szerda esti időjárási körülmények miatt a helikoptereknek nem adták meg a felszállási engedélyt – mondta.
A rendőrség szerint megalapozottan gyanúsítják az ukrán férfit
A Budapesti Rendőr-főkapitányság csütörtökön közölte, hogy a vízi baleset körülményeinek tisztázása érdekében hajózási nautikai szakértő bevonásával nyomozást rendelt el. A nyomozók szemlét tartottak, tárgyi bizonyítási eszközöket foglaltak le. A nyomozás során beszerzett személyi és tárgyi bizonyítékok alapján felmerült a személyre szóló megalapozott gyanú, ezért a szállodahajó kapitányát a nyomozók halálos tömegszerencsétlenséget okozó vízi közlekedés veszélyeztetése miatt gyanúsítottként hallgatták ki.
A szállodahajó 64 éves ukrán állampolgárságú kapitányát – gyanúsítotti kihallgatása után – csütörtökön vették őrizetbe. A nyomozó hatóság előterjesztése alapján pénteken a Budapesti VI. és VII. Kerületi Ügyészség indítványt tett a gyanúsított letartóztatására.
A kapitány ügyvédei szerint egyelőre nincs bizonyíték
Pénteken a férfi ügyvédei nevében M. Tóth Balázs az MTI-vel azt közölte: védencük a gyanúsítással szemben panasszal élt, tagadja, hogy szabályt szegett volna vagy bűncselekményt követett volna el.
Az ügyvéd közleményében úgy értékelt, a nyomozóhatóság részéről a gyanúsítás „idő előtti, jelenleg nem több egy elméletnél, az alapos gyanúhoz szükséges bizonyosság nem áll rendelkezésre a ténybeli információk alapján”. Ilyen, az alapos gyanút megalapozó megállapítás akkor tehető, ha már megvannak a szakértői vélemények; most viszont a szakértők kirendelése még csak folyamatban van – jegyezte meg.
Védencük 44 éve hajóvezető, a „Duna egyik legtapasztaltabb hajóvezetője, balesetet soha nem okozott” – írta. A férfit megrendítette a baleset következménye, sajnálja, hogy a baleset elkerülésére nem volt módja, az áldozatok hozzátartozóinak részvétét fejezi ki - olvasható az ügyvédi közleményben.